Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Tlačiarne

Ako si vybrať tlačiareň?

Pri výbere tlačiarne je dôležité určiť si na aký účel budeme tlačiareň využívať. Pokiaľ budeme iba tlačiť, tak nám postačí kúpa tlačiarne. Ak však plánujeme aspoň občas i kopírovať, skenovať, prípadne i faxovať, tak sa určite vyplatí investovať skôr do multifunkčného zariadenia. 

Rovnako dôležité je určiť i miesto využitia. Pri tlačiarňach na pracovné účely sa predpokladá vyšší počet tlačených strán za mesiac i skoršie opotrebenie tlačiarne. Pri tlačiarňach, ktoré plánujeme využívať prevažne doma kladieme dôraz najmä malé rozmery, primerané náklady na tlač a jednoduchú obsluhu. Pri výbere tlačiarne si porovnávajte jednotlivé technické parametre a klaďte dôraz na funkčnosť zariadenia. Nezabúdajte na cenu náhradných náplní. Občas dokážu ich ceny nemilo prekvapiť, preto sa na ich cenu informujte radšej pred kúpou tlačiarne.

Rychlé odkazy:

 

Aký typ tlačiarne si vybrať?

Podľa typu používaných technológií rozdeľujeme tlačiarne na tri základné skupiny:

Ihličkové tlačiarne

Používajú sa zvyčajne vo firmách alebo prevádzok, kde sú kladené nároky na nízke náklady na tlač a dlhú životnosť tlačiarne. Podľa počtu ihličiek ich členíme na 9 alebo 24 ihlové. Používajú sa aj 7 ihličkové, ale prakticky iba v pokladniciach. Vyšší počet ihličiek znamená vyššiu rýchlosť tlače, ale aj nižšiu hlučnosť zariadenia. Využívajú technológiu tlače podobnú klasickému písaciemu stroju, pri ktorom sa tlačová hlava s ihličkami pohybuje do strany a ihličky tlačia prostredníctvom odrazov cez farbiacu pásku. Ihličkové tlačiarne dokážu tlačiť na nekonečný typ papiera ako aj na kopírovací papier, čo iné tlačiarne nedokážu. Ihličkové tlačiarne sú vhodné najmä na tlač textov, prípadne jednoduchých bodových grafík. Kvalitou tlače zaostávajú za laserovými a atramentovými tlačiarňami. Najčastejšie sa používajú na tlač administratívnych textov v skladoch, účtovných stredísk a v pokladniciach. Ponúkajú nenáročnú tlač za nízku cenu.
 

Atramentové tlačiarne

Používajú sa v rovnakej miere v pracovnom, ale aj domácom prostredí. V súčasnosti predstavujú najpopulárnejšiu a najviac rozšírenú skupina tlačiarní s multifunkčným využitím. Vhodné sú najmä do domácnosti a firiem s menším objemom tlače. Tlač atramentovej tlačiarne je založená na princípe nanášania mikroskopických kvapiek atramentu z tlačovej hlavy priamo na potláčaný papier.
 

 

Laserové tlačiarne

Uplatňujú sa najčastejšie vo firmách, ale v poslednom čase si vďaka zníženiu cien našli cestu aj do domácnosti. Používajú sa najmä na veľké objemy tlače s dobrou kvalitou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Laserové tlačiarne fungujú na princípe vytvárania tlačového obrazu na fotocitlivý otočný valec prostredníctvom svetelného lúča (spravidla je to laser, prípadne LED). Na osvietenej časti valca vznikne elektrický náboj, na ktorý sa prichytí tonerový prášok. Potom sa valec pritlačí k papieru, kde sa pod vysokou teplotou (okolo 180 °C) pritlačí nahriaty toner na papier a vznikne výsledná tlač. Ich výhodou je nízka cena tlače v prepočte na jednu stranu. Vhodné sú najmä pre čiernobielu tlač, pri farebnej tlači túto výhodu mierne strácajú.
 

Veľkoformátové tlačiarne

Predstavujú osobitný typ tlačiarní. V praxi týmto pojmom označujeme všetky tlačiarne, ktoré dokážu tlačiť aj väčší ako klasický formát A4. Vyznačujú sa schopnosťou tlače veľkých formátov papiera (zaraďujeme sem tlačiarne od formátu A3 až do veľkosti A0).

Vybrať tlačiareň podľa parametrov

 

Porovnať tlačiarne