Ako vybrať tlačiareň?

Čo všetko by vaša tlačiareň mala vedieť?

Či už si tlačíte príležitostne, alebo po desiatkach dokumentov denne, na trhu nájdete tlačiarne pre každé využitie. Poradíme vám, ako sa zorientovať v ponuke a neutrácať za tlač viac, než je nutné. Vlastnosti tlačiarne do značnej miery určuje aj technológia tlače. Každá má svoje pre a proti, určujúcu jej vhodnosť pre rôzne režimy a frekvenciu tlače.

Multifunkčné tlačiarne umožňujú okrem tlače tiež skenovať a kopírovať dokumenty. Ak však chcete iba tlačiť, prípadne plánujete tlačiť vo väčších formátoch či vysokej kvalite, je špecializovaná tlačiareň lepšou voľbou. Ak váhate v rozhodnutí, navštívte tiež nášho radcu Ako vybrať multifunkčné zariadenie.

  • Regina, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 5 min.

Typy tlačiarní

Atramentové tlačiarne

Využívajú atrament v tekutej podobe, ktorý nanáša tlačovou hlavou. Atramentové tlačiarne umožňujú čiernobielu aj farebnú tlač vo vysokej kvalite, vďaka čomu sa hodia pre tlač grafiky či fotografií. Cenovo vychádzajú o trochu lepšie ako tlačiarne laserové, nevýhodou je vyššia spotreba atramentu, ktorý sa používa napríklad aj pri čistení tlačových hlavíc. Niektoré atramentové tlačiarne tiež odmietnu tlačiť aj vtedy, keď dôjde len jedna farba. Pri dlhších odstávkach tiež hrozí zaschnutie atramentu, čo znemožní tlač a môže vyžadovať aj servisný zásah.

Väčšina atramentových tlačiarní využíva tzv. "cartridge", existujú však aj typy s nádobkami, do ktorých atrament musíte dolievať. Výhodou je možnosť lepšie dávkovať atrament a menej využívané farby tým chrániť pred zaschnutím, nevýhodou je zase zložitejší proces doplňovania s väčším rizikom znečistenia seba či častí tlačiarne.

  • Nižšia cena oproti laserovým.

  • Vysoká kvalita tlače - vhodné na fotografie a grafiku.

  • Vyššia spotreba atramentu.

  • Niektoré tlačiarne prestanú tlačiť aj pri absencii len jednej z farieb.

  • Vysychanie atramentu po dlhšej dobe mimo prevádzky.

Tlačiarne

Laserové tlačiarne

Doménou laserových tlačiarní je firemné použitie, a to vďaka vysokej rýchlosti tlače. S tým súvisí aj nižšia spotreba atramentu, ktorý je v kompatibilných cartridgoch vo forme prášku. Také cartridge sú oproti tekutým pre atramentové tlačiarne drahšie a rovnako tak je vyššia aj obstarávacia cena tlačiarne, avšak prevádzkové náklady rozdiel pri častom používaní kompenzujú a nehrozí tiež zaschnutie atramentu. Zatiaľ čo pri textových dokumentoch je kvalita tlače porovnateľná, ba aj mierne vyššia, v otázke tlače grafiky či fotografií laserové tlačiarne za atramentovými výrazne zaostávajú.

Laserové vs. LED tlačiarne

Rozdiel medzi týmito tlačiarňami je iba v spôsobe prenosu obrazových dát na tlačový valec. Laserová tlačiareň k nemu využíva rotujúcu optickú sústavu s pohyblivým lúčom, LED tlačiareň používa sústavu statických diód, ktoré pokrývajú celú šírku valca. Výhodou LED tlačiarní je vyššia spoľahlivosť a bezkonkurenčne rýchla tlač, klasické laserové tlačiarne však dosahujú lepšiu kvalitu tlače.

  • Nehrozí zaschnutie atramentu, ktorý je v práškovej substancii.

  • Prevádzkové náklady sú nižšie oproti atramentovým a dlhodobo kompenzujú vyššiu obstarávaciu cenu.

  • Ideálne do kancelárií a častej prevádzky tlače.

  • Vyššia cena (kompenzovaná nižšou spotrebou atramentu).

  • Nižšia kvalita tlače fotografií a grafiky - oproti atramentovým.

Tlačiarne

Termosublimačné tlačiarne

Termosublimačné tlačiarne nanášajú farbivo cez špeciálné pásky, ich zahriatím dochádza k prenosu na tlačové médium vrátane ochrannej vrstvy. Vynikajú vysokou kvalitou tlače s plynulými farebnými prechodmi, používajú sa preto predovšetkým na fotografie či iné grafické materiály. Obstarávacie a prevádzkové náklady sú vyššie oproti ostatným typom tlačiarní a ponuka nie je príliš široká.

Páska obsahujúca farbivo je zahriata tlačovou hlavou na určitú teplotu, čím sa farba premení na plyn a vytlačí na papier, kde opäť nadobudne pevné skupenstvo. Postupne sa nanesú všetky požadované vrstvy farieb a tlač je dokončená. Vďaka tomu že tlačiareň nepracuje s množstvom drobných bodov, vzniká kvalitný obraz s plynulými prechodmi.

  • Vysoká kvalita tlače - vhodná na fotografie a grafiku.

  • Umožňuje tlač na mieste z mobilného telefónu - často využívaná vo fotokioskoch.

  • Obstarávacie a prevádzkové náklady.

  • Nie príliš rozsiahla ponuka produktov.

Termosublimačné tlačiarne

Mobilné tlačiarne

Na trhu sa môžete stretnúť aj s niekoľkými prenosnými tlačiarňami. Tie majú vlastnú batériu a umožnia po bezdrôtovom prenose z telefónu či fotoaparátu tlač fotografií, alebo dokumentov (vrátane A4) doslova kdekoľvek. Výrobcovia k nim poskytujú špeciálne papiere a fotopapiere v daných rozmeroch, kvalita tlače dosahuje s ohľadom na veľkosť snímok a možnosť prenášania obstojnú úroveň.

  • Možnosť tlače kdekoľvek - vhodné pre tlač zmlúv a pracovných dokumentov.

  • Nižšia kvalita tlače oproti stolným tlačiarňam.

Prenosné a vreckové tlačiarne

Ihličkové tlačiarne

Najstarší spôsob tlače je dnes na ústupe, vďaka jednoduchému princípu podobnému písacím strojom však vyniká skvelou spoľahlivosťou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Oproti tomu treba počítať s nižšou kvalitou aj rýchlosťou tlače, hoci druhý menovaný aspekt čiastočne kompenzuje možnosť potlače viacerých listov zároveň.

  • Nízke náklady na prevádzku.

  • Možnosť potlače viacerých listov naraz.

  • Nižšia kvalita tlače.

  • Pomalšia tlač.

Tlačiarne

3D tlačiarne

Novinka posledných rokov, ktorá na rozdiel od vyššie uvedených netlačí obrazový výstup na papier, ale produkuje trojdimenzionálne pevné objekty. 3D tlač je aditívna výroba, pri ktorej tlačová hlavica postupne pokladá súvislé vrstvy materiálu na základe súboru s 3D modelom. Najrozšírenejšími technológiami 3D tlače sú aktuálne FDM (tavenie filamentu navinutého na cievke) a SLA (vytvrdzovanie fotoreaktívnej živice).

3D tlačiarne možno využiť v domácnosti na výrobu rôznych náhradných dielov, dekorácií, hračiek alebo iných pomôcok. Existuje mnoho aplikácií, kde je možné jednoduché 3D modely navrhnúť aj bez veľkých znalostí CAD softvéru.

Ako vybrať 3D tlačiareň?

  • Tlačí trojrozmerné objekty.

  • Netlačí dokumenty ani fotografie.

3D tlačiarne

Podľa čoho vyberať

  • Maximálny formát tlače - najbežnejšie tlačiarne tlačia maximálne vo formáte A4, existujú však aj modely pre tlač A3, prípadne ešte väčších formátov.

  • Rozlíšenie tlače - je uvádzané v bodoch na palec, teda dpi. Pre základnú tlač dokumentov postačí 300 dpi, pokiaľ však vyžadujete kvalitnejšiu tlač grafických materiálov či fotografií, vyžadujte aspoň 1200 dpi, ideálne 2400 dpi. Majte na pamäti, že vyššie rozlíšenie znamená vyššiu spotrebu atramentu.

  • Rýchlosť tlače - udáva, koľko papierov je tlačiareň schopná potlačiť za minútu. Pozor na to, či je údaj uvádzaný pri čiernobielej či farebnej tlači a tiež v akej kvalite.

  • Náklady na tlač - odvíjajú sa predovšetkým od ceny náhradných tonerov či cartridgov a ich spotreby. Pred nákupom tlačiarne teda vždy zistite, v akej cenovej relácii sú k dostaniu kompatibilné tonery a na koľko potlačených listov vystačia.

  • Počet a kapacita zásobníkov na papier - štandardný zásobník pri tlačiarni pojme niekoľko sto listov papiera, väčšie modely pre firemné využitie eventuálne aj tisícku. Viac podávačov sa hodí vtedy, ak využívate viac formátov tlače či viac typov papiera. Nemusíte tak vyberať listy papiera podľa potreby, stačí si pri tlači zvoliť, ktorý zásobník bude použitý.

  • Spotreba energie - určuje, koľko energie tlačiareň spotrebováva pri tlači a v stand-by režime.

Funkcie

Vlastnosti tlače

Niektoré modely tlačiarní umožňujú iba čiernobielu tlač, väčšina však dokáže tlačiť aj farebne.

Obojstranná tlač je dnes už takmer samozrejmosťou, niektoré tlačiarne ju však využívajú úplne automaticky (automatický duplex), iné vyžadujú ručné znovu vloženie papiera pre tlač na druhú stranu (manuálny duplex).

Väčšina tlačiarní štandardne tlačí s okrajmi, čo je napríklad pri tlači fotografií nežiaduce. Pokiaľ teda hodláte tlačiť snímky či iné grafické materiály, zamerajte sa na to, aby tlačiareň dokázala aj bezokrajovú tlač.

Displej už nie je doménou iba drahších tlačiarní. Uľahčuje nastavenie a umožňuje voliť parametre tlače priamo na zariadení. Vhod táto funkcia príde najmä pri bezdrôtovej tlači z telefónu či fotoaparátu.

Mobilná tlačiareň

Automatický podávač samostatne dodáva papier do tlačiarne a obracia ho, nemusíte tak nič z toho vykonávať manuálne. Dnes už prakticky štandardné funkcie.

PictBridge je podpora štandardizovaného bezdrôtového rozhrania pre prenos súborov na tlač zo zariadení, ako sú telefóny či fotoaparáty. Alternatívou je tlač z pamäťovej karty.

Konektivita

Najtypickejším spôsobom je zapojenie tlačiarne do siete LAN a následné odosielanie príkazov na tlač cez lokálnu internetovú sieť. Vďaka tomu môže do tlačiarne odosielať príkazy každé zariadenie pripojené do danej siete bez toho, aby sa s ňou muselo fyzicky prepojiť. Veľmi častým prvkom je tiež USB konektor, ktorý slúži štandardne na tlač cez kábel z pripojeného počítača, eventuálne na zapojenie USB flash disku.

Tlačiarne často disponujú tiež WiFi, vďaka čomu ich do lokálnej siete nemusíte pripájať káblom a stále je možné im príkazy odosielať vzdialene. Pre bezdrôtový prenos bez zapojenia tlačiarne do siete môže byť k dispozícii Bluetooth, ktorá sa hodí predovšetkým pri častej tlači z telefónu či fotoaparátu. Najmä u fototlačiarní sa môžete stretnúť aj s čítačkou pamäťových kariet, najčastejšie kariet typu SD.

Výber tonerov a cartridgí

Pred nákupom tlačiarne je vždy dobré preveriť dostupnosť, cenu a výdrž tonerov. Výber lacnejšej tlačiarne sa totiž kvôli tomu môže razantne predražiť a vy tak získate menej kvalitnú tlač za vyššie náklady. Najvhodnejšie sú pre tlačiareň samozrejme originálne tonery, avšak pre niektoré rady existujú aj kvalitné alternatívy z druhovýroby . Pozor na renovované tonery, teda prázdne a znovu doplnené kazety, u nich býva kvalita značne kolísavá.

U farebných tlačiarní sa zamerajte na to, či je možné farebné tonery meniť jednotlivo či iba pohromade. Prvá možnosť sa oplatí viac, často totiž budete mať jednu farbu úplne prázdnu, zatiaľ čo iná bude z polovice plná.

Niektoré tlačiarne disponujú čítačkou čipov a vyžadujú prítomnosť čipu aj v toneri. Vďaka nemu si tlačiareň môže overiť, že je toner správne zapojený a v správnom slote. Tlačiarni tiež odovzdáva informácie o stave atramentu. U tlačiarní vyžadujúcich také tonery je možnosť nákupu alternatívnych náplní značne obmedzená.

Výrobcovia obvykle používajú maximálne niekoľko typov tonerov či cartridgí, ktoré sú spoločné pre konkrétne rady tlačiarní. Najľahšie je overiť označenie tonerov, ktoré sa v tlačiarni nachádzajú a podľa toho vyhľadávať nové, prípadne naopak u tonerov býva uvedené, pre aké tlačiarne sú určené. Prečítajte si, ako vybrať originálne tonery a ako vybrať kompatibilné tonery.

Údržba a servis

Najčastejším problémom, s ktorým sa stretávajú majitelia atramentových tlačiarní, je zaschnutie atramentu v tlačovej hlave. Je preto dobré tlačiareň nenechávať dlho odstavenú a aspoň raz za čas vytlačiť farebnú stránku, čo mnohokrát ponúka aj samotný softvér tlačiarne. Pokiaľ k zaschnutiu dôjde, je možné tiež u vybraných modelov spustiť program čistenia tlačovej hlavy, nie vždy si ale s nánosom zaschnutého atramentu poradí. Pokiaľ sa tak nestane, je potrebné tlačiareň zveriť servisu.

Pri všetkých typoch tlačiarní je dôležité kupovať kvalitné náplne, ktoré nezasychajú príliš rýchlo, majú správnu tekutosť a nehrozí u nich vďaka kvalitnému spracovaniu únik atramentu. Pokiaľ budete kupovať neoriginálne či renovované tonery, rozhodne sa zamerajte na skúsenosti ďalších užívateľov pri použití s ​​vašim typom tlačiarne. Veľa alternatívnych tonerov totiž síce môže prospieť vašej peňaženke z krátkodobého hľadiska, z dlhodobého ale s ohľadom na poškodenie tlačiarne nie.

Tlačiarne by mali byť vybavené módom údržby, pri ktorom prečistia a nastavia hlavu, prípadne vykonajú ďalšie úkony na predĺženie životnosti. Tento režim je potrebné raz za čas spustiť, čo si niektoré tlačiarne dokážu riadiť automaticky. Laserové tlačiarne síce nemajú problém so zasychaním atramentu, ale je nutné čas od času vnútorné komponenty prečistiť od nánosov atramentového prášku.

Náplne do tlačiarne

Pred nákupom si tiež zistite, či má výrobca tlačiarne vo vašej krajine servisné zastúpenie. Najmä firemní zákazníci, u ktorých je funkčná tlačiareň často veľmi dôležitá, by sa mali zaujímať aj o možnosť „on-site“ záruky, teda garantovaného príchodu technika na miesto v horizonte maximálne niekoľkých pracovných dní. V každom prípade nechajte čistenie, nastavovanie či inú údržbu či opravu tlačiarne iba na renomovanom servise s dostatkom dobrých referencií. Vzhľadom na zložitosť mechanizmu tlačiarne tiež nič nepokazíte predĺženou zárukou.

Príslušenstvo

Papiere do tlačiarne

Náplne a tonery - originálne

Náplne a tonery - kompatibilné

Farbiace pásky

Odpadové nádoby

Zapekacie jednotky

Skenery

Plotre

Najčastejšie otázky

Kedy sa oplatí zaobstarať si laserovú tlačiareň?

Ak tlačíte dokumenty často a vo väčšom množstve než len pár listov týždenne, laserová tlačiareň sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí. Jej prevádzkové náklady pri častej tlači kompenzujú vyššiu obstarávaciu cenu oproti atramentovým. Ďalšou výhodou je, že nezasychá atrament, ktorý je v laserových tlačiarňach vo forme prášku.

Ako často mám tlačiareň čistiť?

Niektoré tlačiarne majú zabudovaný systém, ktorý si o vyčistenie požiada sám. Pravidelnosť údržby sa odvíja aj od frekvencie prevádzky - atramentové tlačiarne sú náchylnejšie na zasychanie tonera, laserové je zase potrebné vyčistiť od nánosov tonerového prášku.